Včelařství Miroslav a Jitka Maškovi (M+J).

kočovný vůz

Včelaříme v úrodném a malebném údolí Malé Hané, 5 km severně od Boskovic, v nadmořské výšce 369 m.n.m, při úpatí kopce Baba (543 m) v obci Vážany. Zde je základna naší veškeré činnosti, sídlo máme v Brně.

Počátek včelaření lze datovat rokem 1985, kdy jsem zakoupil první kočovný vůz a začal se věnovat včeličkám. V následujících letech přibyly další vozy. Včelaření se profesionálně věnujeme od roku 1997. (M + J)

Malá Haná je součástí tzv. Boskovické brázdy, která se táhne od Černé hory po Městečko Trnávku. Hlavní činností v krajině je zemědělská výroba. Místní zemědělská družstva se věnují produkci ovoce, rozšiřují se plochy ovocných sadů, zejména višní, jabloní, švestek a dalších. Tyto sady tvoří významnou část ranné snůšky a mají významný podíl na dalším rozvoji a zesílení včelstev pro další snůšky. Ze včelařsky významných plodin se pěstuje hlavně řepka, svazenka, mák, slunečnice a v menším množství další plodiny, které jsou zdrojem nektarových a pylových snůšek našich včel. Do sadů a k jednotlivým plodinám kočujeme. Zajistíme tím jak lepší opylení těchto porostů a zemědělcům lepší výnosy, tak i lepší snůšku našim včeličkám.

Dalším zdrojem snůšky jsou místní lesy, kterých je v okrese Blansko největší výměra v České republice.

Specializujeme se na produkci medu, je-li to možné i jednodruhových. Zpravidla jsou u nás snůšky smíšené květové a medovicové. V menším množství se nám daří produkovat tzv. plástečkový med.

Kvalitě medu věnujeme maximální pozornost. Produkujeme med v kvalitě „Český med“ a obdrželi jsme řadu ocenění.

Dále se v omezeném množství věnujeme produkci propolisu a pylu pro přímý prodej zákazníkům.

Opylovací činnost je směřovaná na opylování zemědělských entomofilních rostlin.

Po skončení produkčního období a zazimování včelstev se věnujeme výrobě svíček ze včelího vosku a dalších výrobků.

Základem moderního včelaření je chov silných včelstev, schopných využít ranných snůšek, které jim příroda v časném jaře poskytne, nástavkový systém chovu, důraz na kvalitní a výkonné matky, minimum zásahů a rušení, tedy minimalizace stresování včelstev během produkčního roku. Včelám je zapotřebí hlavně dát životní prostor a to umožňuje již citovaný nástavkový systém.

Je třeba si uvědomit skutečnost, že včely jsou na Zemi již 100 milionů let a dle našeho názoru vědí lépe než lidé, co a jak mají dělat.

V chovatelské činnosti se zaměřujeme na produkci oddělků a rozchovu matek od inseminovaných matek.Tímto si zajišťujeme mladé a produkční matky.

Svíčky ze včelího vosku

Vyrábíme svíčky lité do forem, ktere hoří jasným plamenem a šíří jemnou vůni.svíčky

Svíčky si můžete objednat
v našem e-shopu