Mateří kašička

včely

Mateří kašička je čistý včelí produkt.

Mateří kašička je sekretem hltanových žláz mladých dělnic. Mateří kašičkou krmí včely plod. Dělnice jsou krmeny první tři dny po vylíhnutí z vajíčka, larva budoucí matky plave v mateří kašičce po celý vývoj do vylíhnutí. Matka je krmena po celý svůj život pouze mateří kašičkou.

Mateří kašička je bílé až nažloutlé barvy. Je velmi nestabilní, proto je nutno ji po odebrání z matečníků rychle zakonzervovat. Kašička se vmíchá do medu, maximálně 3 váhová procenta hmotnosti medu, dále do medoviny, nebo do lihu. Med je lepší použít pastový, aby se kašička rovnoměrně rozptýlila a nevyplavala na hladinu. Dále se kašička skladuje zmražená a po rozmražení je nutno ji urychleně zkonzumovat. Průmyslově se kašička zmrazí a vysuší. Dodává ve skleněných ampulích. Jedná se o lyofilizaci mateří kašičky.

Krátkodobé užívání je vhodné:

  1. tam, kde došlo k poškození centrálního nervového systému po mozkových cévních příhodách při nedostatečném prokrvení mozku
  2. u degenerativních onemocnění mozku, jako Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza nebo Alzheimerova choroba
  3. při podávání u epilepsie dochází zvláště u dětí ke zmenšení počtu záchvatů a zlepšení celkového psychického stavu
  4. u depresí nebo po duševních otřesech
  5. při jarní očistné kůře = 10-12 ampulí - užívá se obden na lačno jedna ampule rozpuštěná v trošce čisté vodě

Nevhodné je podávání kašičky nemocným, kde byl zjištěn nádor prsu, dělohy nebo vaječníků. Dále není doporučeno užívat kašičku těhotným ženám.

Největší rozsah používání mateří kašičky je v kosmetických přípravcích. Je součástí řady výrobků sloužících k osvěžení, regeneraci a omlazení pokožky.

Literatura: MUDr. Jana Hajdůšková – Včelí produkty očima lékaře

Svíčky ze včelího vosku

Vyrábíme svíčky lité do forem, ktere hoří jasným plamenem a šíří jemnou vůni.svíčky

Svíčky si můžete objednat
v našem e-shopu